TRIPURAINFO

List of Incumbents

1. Shri B. K. Nehru, ICS 21.01.1972   to  22.09.1973
2. Shri L. P. Singh, ICS 23.09.1973   to  13.08.1981
3. Shri S. M. H. Burney, IAS 14.08.1981   to  13.06.1984
4. Gen. K. V. Krishna Rao, PVSM (Retd.) 14.06.1984   to  11.07.1989
5. Shri Sultan Singh 12.07.1989   to  11.02.1990
6. Shri K. V. Raghunath Reddy 12.02.1990   to  14.08.1993
7. Shri Romesh Bhandari, IFS 15.08.1993   to  15.06.1995
8. Prof. Siddheswar Prasad 16.06.1995   to  22.06.2000
9. Lt. Gen. K. M. Seth, PVSM, AVSM (Retd.) 23.06.2000  to 31.05.2003
10. Shri Dinesh Nandan Sahaya 02.06.2003  to 14.10.2009
11. Kamla Beniwal 15.10.2009  to 26-11-2009
12 Dr. D Y Patil 27.11.2009  to 08.03.2013
13 Devanand Konwar 09.03.2013  to 29.06.2014
14 Shri Vakkom B Purushothaman 30.06.2014  to 20.07.2014
15 Shri Padmanabha Balakrishna Acharya 21.07.2014  to 19.05.2015
16 Shri Tathagata Roy 20.05.2015  to 29.09.2015
15 Shri Keshari Nath Tripathi 30.09.2015  to 05.11.2015
16 Shri Tathagata Roy 06.11.2015  to Incumbents